Климатски активисти протестираа крај славната „Ноќна стража“ на Рембрант

Холандскиот огранок на групата за климатски активисти Extinction Rebellion протестираше во неделата покрај сликата на Рембрант „Ноќна стража“ во амстердамскиот музеј Рајкс.

Двајца демонстранти држеа реплика на познатата слика на која ноќните стражари прикажани во оригиналното уметничко дело изгледаат потопени во вода, како поддршка на слоганот на групата кој гласи: „Нема уметност на потоната планета“.

„Науката е јасна. Повеќе не можеме да избегаме од неа: земјата се загрева, нивото на морето се зголемува и временските услови стануваат поекстремни. Јасно е дека тоа се случува поради индустријата за фосилни горива, индустрија која продолжува да спонзорирајте го музеот Рајск“, рече повикувајќи се на некои тврдења на некои научници 19-годишната демонстрантка Јара, алудирајќи на партнерството на музејот, авиокомпанијата KLM и банката ING.

Десет демонстранти на возраст меѓу 15 и 22 години беа облечени во маици со слогани за климатските промени. Недалеку од нив како поддршка застанаа нивните родители, баби и дедовци.

Портпаролот на музејот „Рајкс“ изјави за холандската новинска агенција ANP дека протестот не предизвикал никаква штета на познатата слика „Ноќна стража“ и дека демонстрантите биле изведени од музејот без инциденти.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.