Која е улогата на Абрамович во мировните преговори помеѓу Русија и Украина?

Рускиот милијардер претприемач Роман Абрамович е вклучен во тековните мировни преговори меѓу Москва и Киев во Истанбул во неофицијално својство, потврди портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Инвеститорот со седиште во Лондон и цел на сомнителен заговор за труење беше забележан во турскиот главен град како разговара со високи функционери, вклучително и домаќинот на разговорите, претседателот Реџеп Таип Ердоган.

На прашањето за улогата на милијардерот, кој е предмет на западни санкции, Песков рече дека е „вклучен во обезбедувањето одредени контакти меѓу руската и украинската страна“, но нагласи дека Абрамович не бил „формален дел од делегацијата. ”

Присуството на Абрамович беше одобрено од двете страни, рече Песков.

Се чинеше дека владата во Киев премолчено го поддржа наративот за труење – барем како хипотетичка закана. Министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба рече дека ќе го советува „секој што оди на преговори во Русија да не јаде или пие ништо и по можност да не допира никакви површини“.

Пријавениот инцидент се случил во Киев на почетокот на март за време на дискусија во која не учествувале ниту еден руски функционер. Тоа беше објавено пред новата рунда руско-украински разговори чиј домаќин е Турција.