Кој е шеикот Мухамед бин Зајед, ново-стар претседател на ОАЕ?

Долгогодишниот де факто владетел на Обединетите Арапски Емирати, шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, беше избран за претседател во саботата, објавија официјалните медиуми, еден ден по смртта на поранешниот лидер Шеик Калифа.

Шеикот Мохамед беше едногласно избран од Федералниот врховен совет, составен од владетелите на седумте емирати, и го направи трет претседател на земјата богата со нафта, основана од неговиот татко во 1971 година.

Многу очекуваното доаѓање на Шеик на власт ја формализира неговата позиција како водач на пустинска држава со 10 милиони жители.

МБЗ, како што го нарекуваат колоквијално, (61) е де факто претседател на ОАЕ од 2014 година, кога неговиот полубрат Шеик Калифа доживеа мозочен удар и исчезна од јавноста.

Брзината на денешната објава, само еден ден по смртта на шеикот Калифа, изгледа дизајнирана да покаже единство и да го убеди светот во стабилноста на оваа клучна нација која произведува нафта и гас и е домаќин на западните воени сили.

Под водство на шеикот Мохамед, Обединетите Арапски Емирати испратија човек во вселената, испратија сонда на Марс и го отворија својот прв нуклеарен реактор, користејќи нафта за да развие порешителна надворешна политика.

Тесно обединети со Саудиска Арабија, ОАЕ се позиционираа како лидер на преобликуваниот Блиски Исток по повлекувањето на традиционалните сили и намаленото учество на САД, врските со Израел и приклучувањето кон војната против борците поддржани од Иран во Јемен.

„Непречената транзиција на власта во ОАЕ ја одразува трезвеноста на институционалната работа и напредното ниво на механизми за управување и нивната стабилност“, изјави за АП Анвар Гаргаш, висок дипломат во ОАЕ.

Филантроп, војник и љубител на уметноста