Кобајаши во историјата како третиот ски-скокач со максимален успех во историјата на Четирите скокалници

141

Дваесет и две годишниот Јапонец Рјоју Кобајаши е само третиот скокач во историјата кој успеа да победи на сите четири скокалници откако во неделата триумфираше во Бишофсховен, а претходно Јапонецот беше најдобар во Оберсдорф, Гармиш Партенкирхен и Инсбрук.

Во историјата на ски-скоковите четири победи на ткн новогодишните скокалници имаат уште и Полјакот Камил Штох од минатата година и Германецот Свен Ханавалд кој прв испиша историја во 2002 година.

Воедно Кобајаши е само вториот Јапонец кој триумфирал на турнејата Четирите скокалници, по Казојопши Фунаки пред 21 година.

Кобајаши беше четврти во Бишофшофен по првата серија со скок од 135 метри, но слета на 137,5 метри во втората, што се покажа недостижно за сите негови конкуренти. Прво Австгриецот Стефан Крафт доскокна на 131,5 метри, а Полјак Давид Кубацки слета на 130,0 метри, а водечкиот по првата серија Германецот Маркус Ајзенбихлер не успеа да го издржи притисокот и со скокот од 131,5 метри скок беше премногу краток за неговата прва победа во кариерата.

На крајот, Кобајаши го освоил Бишофшофен со 282.1 поени, вториот Кубацки освоил 268.3, а третиот Крафт 267.5, додека Ајзенбихлер паднал на петто место со 265.5, половина бод зад сонародникот на Стефан Леје, кој завршил четврти.

Кобајаши ја освои Турнејата со 1.089.0 поени, 62.1 повеќе од другите Ајзенбихлер и 83.9 повеќе од третата Леје.

Со овие победи Кобајаши е лидер во генералниот пласман во Светскиот куп.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.