Коцијанчич до Приштина: Укинете ги таксите и продолжете со дијалогот

37
Маја Коцијанчич
Маја Коцијанчич

Косово треба да ги укине таксите од 100 отсто за увоз за стоки од Србија и Босна и Херцеговина, изјави Маја Коцијанчич, портпаролката на високата претставничка на ЕУ за надворешна политка и безбедност Федерика Могерини, додавајќи дека Европската Унија очекува Приштина и Белград да го продолжат дијалогот, што би довел до нормализирање на нивните односи.

  • Сеопфатен правно обврзувачки договор за целосна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина бара клима која придонесува за добрососедските односи, со почитување и целосна имплементација на постојните договори, изјави Коцијанчич за приштинскиот „Зери“.

Според неа, за постигнување на ова, двете страни треба да се воздржат од изјави и потези кои не се во интерес на регионот.

Коцијанчич додава дека Брисел очекува Србија и Косово брзо да го обноват во дијалогот, бидејќи постои директна врска помеѓу нормализација на односите и нивната европска перспектива.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.