Кофеинот ја подобрува меморијата

90

Доколку сте дел од оние луѓе кои не можат да го замислат денот без шолја кафе, прочитајте уште нешто интересно за овој напиток…

Една од првите асоцијации на кофеинот е да не’ одржува будни и голем дел од нас не започнуваат да работат додека не испијат барем една шолја од овој вкусен напиток.

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои пијат кофеин подобро се снаоѓаат, имаат подобра меморија и побрзо им функционира мозокот.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.