Кога ќе дојде вистинското време ќе има преговори со Путин, вели Шолц

Директните преговори со рускиот претседател Владимир Путин ќе се случат кога ќе дојде вистинското време, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц, во обраќањето на конференцијата „Европа 2024“ во Берлин, што ја пренесува „Ханделсблат“.

Според канцеларот, последен пат тој директно разговарал со Путин „пред повеќе од една година“. „И двајцата потврдивме дека ќе го направиме ова повторно, но во вистинско време“, рече Шолц.

Тој додаде дека Западот треба да испрати „јасна порака до рускиот претседател“. Според канцеларот, руското раководство треба да признае дека Западот е подготвен да ја поддржува Украина „колку што е потребно“. Колку побрзо властите се справат со ова, ќе биде возможен „праведен, а не диктиран светски поредок“, смета Шолц.

Путин и Шолц разговарале телефонски 11 пати од почетокот на специјалната воена операција, вклучително и три пати во трилатерален формат со францускиот претседател Емануел Макрон. Поголемиот дел од овие разговори се случија во пролетта 2022 година. Последен пат Путин и Шолц разговараа по телефон на 2 декември 2022 година. Нивната последна средба лично се одржа на 15 февруари 2022 година.