Колку често треба да имате секс со партнерот?

Реалниот живот може да биде истоштувачки и со премногу работни обврски. И со хиперсексуалните слики и приказни кои доминираат во сериите и филмовите, паровите често се прашуваат: Дали треба да имаме повеќе секс?

Иако луѓето брзо се споредуваат себеси со другите, не постои магичен број кога станува збор за тоа колку често треба да имате секс со вашиот партнер, според Мери Андрес, професорка на Универзитетот во Јужна Калифорнија и координатор за брак и програма за семејна терапија.

Еве неколку работи за кои сексуалните терапевти велат дека треба да размислите следниот пат кога ќе го преиспитате вашиот сексуален живот:

Колку секс треба да има пар?

Едно 40-годишно истражување кое опфатило повеќе од 30.000 Американци, во 2015 година покажало дека најсреќни се паровите кои имаат секс еднаш неделно. Значи, дали паровите треба да бројат колку често скокаат во кревет?

„Некои луѓе сакаат да имаат секс секој ден и тоа е така“, вели Андрес. „Други луѓе имаат други приоритети, така што сексот не е на врвот на нивната листа, па затоа го имаат помалку“.

Примарниот проблем за многу парови не е зачестеноста на сексот, туку како тие зборуваат за тоа, според Хајди Крокет, лиценциран психотерапевт во Флорида и Американска асоцијација на сексуални едукатори, советници и терапевти, сертифициран секс терапевт (AASECT).

„Ако и двајцата имаат општа желба да му угодат на партнерот и да учествуваат во врската и отворено да разговараат за работите, обично може да се преговара за нешто што може да ги задоволи и двајцата“, вели Крокет.

Дали вашиот „хипер-приклучен“ живот го повредува вашиот сексуален живот?

Денес паровите имаат налет на одвлекување на вниманието што ги спречува да имаат секс, рече Андрес.

„Многу повеќе луѓе се поврзани со уреди – ако гледаат видеа, ТВ во спалната соба, пишуваат пораки и тоа е штетно за нивниот сексуален живот“, вели Андрес.

 

Таа вели дека луѓето можат да се вратат во својата спална соба и да ја користат не за ажурирање на Твитер, туку за да поминуваат време со својот партнер.

Премногу сте уморни за секс? Придружи се на Клубот

Особено за парови со деца или оние со стресни професии, понекогаш идејата за секс е премногу за „поднесување“, но сексот може да има позитивни ефекти врз вашиот живот.

Андрес вели дека сексот прави неколку работи за луѓето:

1. Сексот ослободува ендорфини кои прават да се чувствувате добро и го зголемуваат чувството на блискост со партнерот.

2. Сексот може да го расчисти умот. Андес рече дека ако имате „бучен мозок“, сексот го прераспределува вашиот проток на крв во гениталиите и може да ви помогне да ги исчистите вашите мисли.

Но, иако сексот интелектуално има смисла, кога сте навистина уморни, тешко е тоа да се следи. Ако една личност е исцрпена, паровите треба да разговараат за тоа.

„Ајде да направиме ова да функционира, не сакам да настојувам веќе си исцрпен и мислиш дека сум себична, но исто така сакам да имам можност да се поврзам со тебе – и да се потсетиме зошто го правиме ова“.

Ако партнерот сака да разговара за прашања во врската или за зачестеноста на сексот, треба внимателно да се однесуваат на темата, според Крокет.

„Вие велите: „Јас сум заинтересирана да зборувам повеќе за нашиот сексуален живот, но би сакала да одредаме време за тој разговор“, вели таа. „Има интроверти и екстроверти, па некои сакаат да ја наметнуваат темата „гласно“, а некои сакаат да имаат информации пред време и да размислуваат за тоа пред да го изнесат своето мислење.

Разговорите за секс може да бидат непријатни, па затоа е важно да бидете свесни за потребите на вашиот партнер.

Не мора да имате физички односи за да го задоволите вашиот партнер

Андрес рече дека паровите можат да сфатат што им одговара кога станува збор за задоволување на потребите на нивниот партнер.

Ако едниот партнер сака да има секс три пати неделно, а другиот не, други сексуални чинови можат да дејствуваат како замена за вистинскиот однос.

„Можете да ја проширите идејата за таа дефиниција, па да најдете нешто што е взаемно корисно за двајцата“, рече таа.

Иако идејата за романтичен, спонтан секс можеби е она што многумина ја замислуваат, тешко е да се најде време за секс кога луѓето постојано се во некоја трка.

„Мораме да закажеме секс како и сè друго“, Да го исклучите телефонот како на разни други закажани состаноци, курсеви…
Луѓето треба да му дадат приоритет на својот сексуален живот како што им даваат приоритет на другите работи“.

Многу луѓе мислат дека неделната вечер за состаноци ќе ја засили романсата, но многу пати паровите завршуваат во „кома со храна“ и потоа немаат секс.

„Бебиситерката нека ги изнесе децата, имајте секс па потоа одете на вечера“, вели Андрес. „Функционира.”

Кога е време да се види советник?

Луѓето треба да побараат помош ако се чувствуваат отфрлено или ако нивниот партнер сексуално да не ги слуша нивните потреби.

Многу парови можеби ќе се обидат да научат како да бидат поотворени со партнерот за нивните потреби со читање книга или гледање видео за поврзување.

Сексуалната терапија или советувањето може да биде од корист за паровите кои сакаат да го обноват својот сексуален живот но и за оние кои се веќе задоволни.

Дури и паровите кои се задоволни со својот сексуален живот би можеле да одат кај терапевт, бидејќи тие ќе поставуваат прашања за кои парот можеби не разговарал или идеи што можеби не ги знаеле. Одењето кај терапевт е можност да дознаете повеќе за себе и за вашиот сексуален живот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.