Свет

Командант на Ал Каеда убиен во Јемен

Командант на Ал Каеда убиен во Јемен

Командант на Ал Каеда, Шајеф Мухамед Саид е убиен синоќа во Јемен во операција на јеменските сили.

Ал Шабвани беше еден од најопасните и најбараните команданти на Ал Каеда, осомничен за вмешаност во киднапирање и убиства на јеменските полицајци и странци, изјави портпаролот на јеменските сили.

Неговиот автомобил е запрен во близина на претседателската палата со уште четири лица, од кои едно исто така е убиено во размената на оган до која дојде поради тоа што пружиле отпор при аспењето. Другите три лица се уапсени