Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ: Седум месеци не е постигнат договор за платите на здравствените работници

Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека поминаа седум месеци, а платите на здравствените работници не се покачени.

-Одбележуваме точно 7️ месеци, откако 7 пати триумфално се најави постигнување на договор за платите на здравствените работници, што не е реализирано ниту денес

➡️ Игнорантски однос и пазарења со хероите на пандемијата иако “договореното” меѓу Синдикатите и надлежните институции воопшто не соодветствува со реалните барања на медицинскиот персонал

❗️Ставот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ и пред еден месец и денес е дека постојниот анекс на договорот е понижувачки и потценувачки и не кореспондира со барањата на здравствените работници

▶️️Во пресрет на Меѓународниот ден на трудот 1-ви Мај, повторно прашуваме

❓️Води ли некој грижа за овој дефицитарен кадар, што е преземено и што се презема за унапредување на статусот на здравствените работници

❓️Што е со дадените нереализирани ветувања на здравствените власти и Владата кон медицинскиот персонал

❗️Продолжуваме внимателно да ги следиме сите информации кои пристигнуваат до нас од нашите колеги за притисоци, закани и мобинг со кои се соочуваат во неколку јавни здравствени установи во однос на искажувањето незадоволство од нереализираните ветувања и најостро ги осудуваме, а токму ова е и една од причините за масовното заминување на кадар во јавното здравство, штета која ќе се одрази врз целиот здравствен систем на долг рок, стои во нивниот пост на Фејсбук.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.