4 C
Skopje
петок, април 10, 2020

Компанијата „Блуфарма” обвинува: „Промедика” е столбот на криминалот во здравството

311

Битка помеѓу веледрогериите. Компанијата „Блуфарма” обвинува дека фирмата „Промедика ДООЕЛ“ е столбот на криминалот во здравството, пренесува порталот lider.mk

Фирмата „Промедика ДООЕЛ“ чиј сопственик и управител е Ристо Лузевски, со години наназад го манипулира системот учествувајќи на тендери во здравството „тешки“ повеќе стотици милиони денари заедно со својата фирма ќерка „Неокор Медика“ (поранешен „Продентал“) со која глумеле и сè уште глумат „конкуренција“, стои во соопштението до јавноста.

Со тоа не само што е прекршен Законот за заштита на конкуренција туку е нанесена и сè уште се нанесува огромна штета на државата.

По поднесувањето на кривична пријава до ОЈО (14 јуни 2018), инспектори од КЗК во месец февруари, оваа година, упаднале во просториите на Промедика и Неокор Медика со цел да направат увид во документацијата како би се докажала поврзаноста на двете фирми.

Укажувањата на „Блуфарма” до повеќе институции и едногодишнатата „борба“ да ги натераат да постапат и да го санкционираат криминалното дејание и покрај непобитните факти не вроди плод, туку напротив предизвикува основани сомнежи за асистирање на одредени структури во заташкувањето и поддршка на криминалот.

„Блуфарма” трврди дека Промедика е столбот на организираниот криминал во здравството и тоа ќе го докажува преку кривичните пријави кои ќе ги поднесе во наредниот период, затоа што ова е само мал дел од богатиот репертоар на противзаконското делување на овие две фирми со еден сопственик.

Однесувањето и постапките на Ристо Лузевски е исто така причина зошто неколку десетици вработени ги напуштија овие две фирми само во последните две години.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.