Конференциска лига: АЗ го елиминараше Лацио, Вест Хем убедлив

epa10527396 (L-R) Toma Basic of SS Lazio, Sven Mijnans of AZ Alkmaar and Mattia Zaccagni of SS Lazio in action during the UEFA Europa Conference League round of 16 match second leg match between AZ Alkmaar and SS Lazio at AFAS stadium in Alkmaar, Netherlands, 16 March 2023. EPA/ED VAN DE POL

По Гент, во четвртфиналето на Конференциската лига се пласираа и Фиорентина и Лех Познањ, АЗ Алкмар, Базел, Вест Хем, Ница и Андерлехт.

АЗ го совлада римски Лацио со 2:1 во двата натпревара, со што стана првиот италијански клуб кој испаднал од европските натпреварувања оваа сезона. Интер, Милан и Наполи се пласираа во четвртфиналето на Лигата на шампионите, Рома и Јувентус во четвртфиналето на Лигата на Европа, а Фиорентина во четвртфиналето на Конференциската лига, така Лацио е единствениот кој е елиминиран.

Лацио, исто како и на првиот меч, поведе откако Фелипе Андерсон погоди за 1:0 во 21 минута, но АЗ го сврте резултатот во остатокот од мечот со головите на Јеспер Карлсон вп 28 и Вангелис Павлидис во 62 минута. Домашните играчи уште трипати ја погодија рамката од голот, Тијани Рајндерс во 56 и 74 минута и Јенс Одгард во 64 минута.

Базел го совлада Слован Братислава со 4:1 по изведувањето на пеналите, откако двата натпревари завршија со 2:2. Швајцарците до славјето стигнаа по големата драма, иако по 17 минути губеа со 0:2.

Првиот меч во Базел заврши 2:2, а словачкиот тим пред своите гледачи поведе со 2:0 со головите на Малик Абубакари во 11 и Јурај Куцка во 17 минута. Швајцарецот го намали резултатот во 53. минута со голот на Рикардо Калафиори, а кога се чинеше дека Слован оди натаму, Зеки Амдуни во третата минута од судиското надополнување погоди за 2:2.

Швајцарскиот напаѓач стрелаше од околу 20 метри, погодувајќи за продолженија. Голем дел од вината за голот сноси и словачкиот голман Адријан Чован, кој реагираше лошо. Бидејќи во продолжението немаше голови, прашањето за победникот беше решено со удари од белата точка. Голманот на Базел, Марвин Хиц стана херој одбранувајќи ги ударите на Јурај Кука и Тигран Барсејан.

Андерлехт го победи Виљареал со 1:0 на гости, откако првиот меч заврши 1:1. Стрелец на голот за белгискиот тим беше Ислам Слимани во 73 минута.

Вест Хем беше убедлив во Лондон против АЕК Ларнака, победувајќи со 4:0 по триумфот од 2:0 од првиот натпревар. За домаќините погодија Џанлука Скамака во 20, Џерод Бовен во 47 и 49 и Дивин Мубама во 65 минута.

Фиорентина го победи турски Сиваспор со 4:1 на гостувањето во Сивас, потврдувајќи ја победата од Фиренца со 1:0. Турскиот тим поведе во 35 минута со голот на Ердоган Јешиљурт, но „Виолите“ возвратија со четири гола во низа. Артур Кабрал израмни во 44. минута, а во вториот дел головите ги постигнаа Никола Миленковиќ во 62, автоголот на Димитрос Гутас во 78 и Гаетано Кастровили во 90 минута.

Домашниот тим играше без исклучениот Хакан Арслан од 81 минута, а натпреварот го одбележа инцидентот во последните моменти од натпреварот кога локален навивач истрча на теренот и го удри играчот од средниот ред на гостите Алесандро Бјанко при што му го скрши носот.

Полски Лех победи и во четвртфиналето со две сигурни победи против шведски Дјургарденс. Полјаците победија со 2:0 дома, а со 3: 0 во Шведска. Стрелци беа Филип Марчвински во 77, Ника Квеквескири во 90+1 и Михал Скорас во 90+2 минута. Од 44 минута домашните играа без исклучениот Маркус Даниелсон.

Ница дома го совлада Шериф Тираспол со 3:1, потврдувајќи ја гостинската победа со идентичен резултат.

Во средата, белгиски Гент се пласираше во четвртфиналето откако го совлада турскиот Истанбул Башакшехир со 4:1 на гостински терен во реваншот од осминафиналето, по 1:1 во првиот натпревар.

Ждрепката за четвртфиналето на Конференциската лига е в петок во Нион.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.