Конфликтот во Украина ќе заврши за неколку месеци, вели Кадиров

Киев наскоро ќе остане без ресурси, запечатувајќи ја својата судбина до следната пролет или лето, предвиде чеченскиот лидер.

Конфликтот во Украина најверојатно ќе биде завршен до пролетта или летото 2024 година, бидејќи на Киев му ги снемува сите потребни ресурси, предвиде чеченскиот лидер Рамзан Кадиров.

Војниците од Чеченија одиграа значајна улога во конфликтот со Украина и шефот на јужната руска република посветува големо внимание на напредокот на фронтот. Тој очекува недостигот на човечка сила, оружје и пари целосно да ги наруши воените капацитети на Киев најдоцна до јуни или јули.

Тој смета дека Русија можеше да ја уништи Украина за три месеци, ако беше подготвена да се бори на начинот на кој Израел води војна во Газа во моментов.

„Претседателот Владимир Путин ни нареди да ги задржиме инфраструктурата и градовите колку што е можно повеќе непроменети, инаку би го зазеле Киев. Бевме оддалечени седум километри“, рече Кадиров, цитиран од руските медиуми. „Но, претседателот нема интерес да ја уништи Украина како држава“.

Руските трупи се приближија до главниот град на Украина за време на раната фаза на воените дејствија. Меѓутоа, Министерството за одбрана објави дека ги повлекува трупите по пробивот на мировните преговори со посредство на Турција во Истанбул во март 2022 година, каде делегациите потпишаа нацрт-примирје.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски подоцна ги прекина преговорите, тврдејќи дека тие повеќе не се можни поради наводното откривање на докази за воени злосторства во градот Буча, кој бил напуштен од руските војници. Москва целосно ги отфрли обвинувањата и ги нарече тврдењата на Киев како изговор за продолжување на непријателствата.

Тогашниот британски премиер Борис Џонсон се спротивстави на  мировниот договор, велејќи ѝ на украинската влада дека западните земји нема да го поддржат. Улогата на Џонсон неодамна ја потврди украинскиот пратеник Дејвид Арахамија, кој ја предводеше делегацијата на неговата земја во Истанбул. Џонсон му рекол дека Украина треба „да води војна“, рече пратеникот во интервјуто.

Киев и неговите странски поддржувачи сметаа на успеси на бојното поле за време на контраофанзивата оваа година, за која на украинската армија и беше обезбедено тешко оружје од западно производство, вклучително и главни борбени тенкови. Шестмесечниот притисок не донесе никакви големи територијални придобивки и имаше висока цена за Украина. Руската војска ги процени загубите на својот противник на над 125.000 војници.

Способноста на Киев да обезбеди континуирана помош од Запад во моментов е доведена во прашање, бидејќи противењето за тоа расте и во САД и во Европа.