Конте за коронавирусот: Италија е безбедна за туризам

26

Премиерот на Италија Џузепе Конте денеска изјави дека мерките за спречување на епидемијата на коронавирус во Италија наскоро ќе дадат резултати, истовремено фалејќи ја работата на здравствената служба во земјата.

– Убеден сум дека ќе имаме ефект во наредните денови, истакна Конте пред новинарите, додавајќи дека здравствената служба на Италија е меѓу најригорозните и најефикасните во светот.

Тој потенцираше и дека Италија е безбедна земја за туризам и покрај избувнувањето на епидемијата.

– Италија е безбедна земја за патувања и туризам, можеби побезбедна од многу други, рече Конте.

Во Италија досега се пријавени повеќе од 280 пациенти со коронавирус и седум смртни случаи.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.