Контроверзен руски новинар осуден за ширење „воени дезинформации“

Московскиот суд му одреди осумгодишна затворска казна на познатиот руски новинар Александар Невзоров за ширење лажни вести за војници од неговата татковина. Медиумската личност беше осудена во отсуство откако побегна од Русија набргу по започнувањето на воената операција на Москва во Украина.

Невзоров во средата беше прогласен за виновен за ширење лажни информации за руските вооружени сили за време на конфликтот меѓу Москва и Киев. Осумгодишната казна беше 12 месеци пократка од казната што ја бараа обвинителите. На 64-годишникот, исто така, му е забрането да администрира какви било онлајн публикации во период од четири години по отслужувањето на затворската казна.

Истрагата покажа дека Невзоров објавил написи и видеа на социјалните мрежи во периодот од март до мај минатата година, со што им ја препишувал одговорноста на руските сили за нападот на породилното одделение во градот Мариупол и за смртта на цивилите во киевското предградие Буча. Москва постојано негираше вмешаност во инцидентите, а официјални лица сугерираат дека тие всушност биле инсценирани од Украина.

Адвокатот назначен од судот, кој го застапуваше Невзоров, тврдеше дека тој не е виновен затоа што дотичните податоци ги добил од други отворени извори.

Казната е донесена според член 207.3, кој опфаќа ширење невистини за руските вооружени сили.

Невзоров се прослави како водител и автор на вестите и аналитичката програма „600 секунди“ на Ленинградската телевизија помеѓу 1987 и 1993 година. Популарното шоу стана еден од симболите на Перестројката, демократизацијата на советското општество што ја започна тогашниот претседател Михаил Горбачов.

Невзоров беше и пратеник во рускиот парламент, Државната дума, меѓу 1993 и 2007 година.

Претходно тој се опишуваше себеси како сојузник на Владимир Путин, а, во последниве години Невзоров отиде во опозиција и почна активно да објавува на YouTube и други платформи на социјалните медиуми. Тој остро ја критикуваше Русија за започнувањето на нејзината воена операција во Украина и активно изрази поддршка за Киев во конфликтот.

Невзоров избега од Русија во април 2022 година. Истиот месец беше прогласен за странски агент, а во мај беше ставен на меѓународна потерница. Според извештаите на медиумите, Интерпол одбил да го бара и екстрадира новинарот и неколку други осудени по слични обвиненија во Русија. Минатиот јуни, Невзоров и неговата сопруга добија украинско државјанство.