Копија на Мона Лиза од 17 век продадена за 552.500 евра

Копија од 17 век на сликата „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи денеска е продадена на аукција во Париз за 552.500 евра.

Цената што ја постигна сликата е многу повисока од првичната проценка, која беше помеѓу 70 и 90 илјади евра.

Оригиналната Мона Лиза, на која сликарот почнал да работи во 1503 година, е изложена во музејот Лувр повеќе од 200 години.

Се верува дека на сликана Лиза, сопруга на трговец со свила од Фиренца, Франческо дел Џакондо.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.