Коронавирусот ја коси Серија А, уште четворица заразени во Сампдорија

146
08 March 2020. ANSA / ELISABETTA BARACCHI

Во петокот се потврдени пет нови случаи на зараза со новиот тип коронавирус кај фудбалери на италијанските прволигашки клубови, четворица играчи на Самдорија и еден на Фиорентина.

Во тимот на Сампдорија, градскиот ривал на Џенова на македонскиот репрезентативен капитен Горан Пандев, со коронавирусот се заразени Норвежанецот Мортен Торсби, Швеѓанецот Албин Екдал, Гамбиецот Омар Колеи и Италијанецот Антонио Ла Гумина. Покрај нив заразен е и клупскиот лекар Амадео Балдари. Претходно во четвртокот беше потврдено дека е заразен уште еден член на тимот, Маноло Габиадини.

Од клубот објавија дека сите заразени се чувствуваат добро, и оти се наоѓаат во своите домови во изолација.

„Сампдорија веднаш ги презема сите процедури предвидени за ваквите случаи: сите клупски простории се затворени, екипата, водството и вработените кои биле во контакт со заразените се наоѓаат во доброволна домашна изолација“, соопштија од Сампдорија.

Претходно во петокот од Фиорентина потврдија дека позитивен на коронавирусот е новниот 20-годишен српски напаѓач Душан Влаховиќ, кој не покажувал никакви симптоми и се наоѓа во неговиот дом.

Бројот на заразените играчи со Covid-19 во Серија А со овие случаи се зголеми на вкупно седум, откако во средата и Јувентус објави дека позитивен на коронавирусот бил нивниот бек Даниеле Ругани.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.