8 C
Skopje
четврток, октомври 29, 2020

Коронавирусот нема да го одложи продолжението на Лигата на шампионите

38

Се огласи европската куќа на фудбалот УЕФА по информацијата дека фудбалер на Реал Мадрид е позитивен на ковид 19. Корона нема да ја прекине Лигата на шампионите велат од УЕФА.

Во судирот на гигантите во осминафиналето од Лигата на шампионите Манчестер Сити во Мадрид го победи Реал со 2-1 и сега следната недела треба да се одигра реваншот во Манчестер.

УЕФА порачува дека осминафиналниот меч од Лигата на шампионите меѓу Реал М и Манчестер С. без разлика на тоа што во редовите на кралскиот клуб има позитивен на корона ќе се одигра следната недела.

Реал вчера потврди дека фудбалерот Маријано Диjаз е позитивен на корона.

„УЕФА е во постојан контакт со Реал, ја следиме ситуацијата на двете страни како и одлуката на надлежните органи во Шпанија. Уверени сме дека тој случај нема да влијае на регуларноста на средбата и нема да го доведе во прашање одигрувањето на натпреварот“, е наведено во соопштението од УЕФА.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.