Косово сака САД да ѝ се приклучат на ЕУ како посредник во дијалогот со Србија

429

Косово не е задоволно од посредувањето на Европската унија во разговорите со Србија и сака во та да се вклучат и САД, изјави во петокот косовскиот премиер Рамуш Харадинај.

„Нема да седиме на иста маса со Европската унија без Америка“, изјави за косовскиот медиуми премиерот Рамуш Харадинај.

Додаде дека косовската Албанци „не постигнале ништо“ преку повеќегодишното посредување на ЕУ во нормализација на односите со Србија чијашто поранешна јужна покраина Косово и Метохија беше , и од којашто албанските власти во Приштина во 2008 година со поддршка на САД и главните земји од ЕУ еднострано прогласи самостојност.

Србија се движи кон членството во Европската унија, блокирајќи го Косово на тој пат, истакнал Харадинај.

Косовокоја обвини минатиот петок Србија дека го поткопува дијалогот меѓу двете земји за нормализација на односите со одбивање да го повлече меѓународниот налог за апсење поради воени злосторства за косовскиот премиер и уште шест лица.

Српските власти уште во септември порачаа дека налогот за апсење на Харадинај останува на сила. Белград го сомничи дека како командант на поранешната герилска Ослободителна војска на Косово (ОВК – УЧК) над Срби и неалбанско население во тамошната војна од 1998/99 година.

Харадинај досега на основа на овој налог беше приведен во Словенија и лани во Франција, но и во двата случаи беше ослободен. Стравува дека би можел повторно да биде уапсен доколку отпатува во странство во службена посета доколку налогот за апсење не биде повлечен.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.