Косовската полиција не им дозволи на фудбалерите на Звезда да влезат во Косово

29
Уапсени тројца џихадисти во Косово: Планирале напади во Србија
Уапсени тројца џихадисти во Косово: Планирале напади во Србија

Натпреварот меѓу фудбалските клубови Трепча од Косовска Митровица и Црвена Звезда од Белград нема да се одигра, откако косовската полиција денеска на граничниот премин Јариње не му дозволи влез во земјата на автобусот со фудбалерите од Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Натпреварот во рамките на купот на Србија требаше да се одигра денеска во 15 часот, меѓутоа претходно тој беше забранет од Фудбалската федерација на Косово (ФФК).

Информацијата за одложувањето на натпреварот во изјава за медиумите на српски јазик во Косово ја потврди и директорот на фудбалскиот клуб Трепча, Бојан Јакшиќ.

Вчера, како и во неколку случаи порано, ФФК ги повика косовските безбедносни власти да не го дозволат одржувањето на натпреварот.

ФФК се противи на учеството на српски клубови од Косово во натпреварите во Србија, инсистирајќи дека само таа има право да организира натпревари на територијата за Косово и, како што објавија приштинските медиуми, „за обидот на Србија на ваков начин да интервенира на косовска територија“ се жалела и во УЕФА и ФИФА.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.