Ковач е категоричен: Возраста на Перишиќ не е важна

22

Тренерот на Баерн Минхен, Нико Ковач истакна дека возраста на новата аквизиција на Баварците, Иван Перишиќ не треба да подлежи на негативни коментари.

Претходно денес, фудбалерот беше официјално објавен како ново засилување на тимот. Перишиќ успешно мина лекарски прегледи и ќе игра на изнајмување на стадионот „Алијанц Арена“ со можност за откуп по крајот на сезоната.

– Мислам дека критиката е несоодветна за него. Тој врши добра работа. Можеби сметате дека е лош играч. Стефан Ефенберг исто така се пресели во Баерн на 30-годишна возраст и го доведе тимот до победа во Лигата на шампиони. Треба да престанеме да обрнуваме внимание на возраста на играчите. Неопходно е да се земат предвид достигнувањата и можностите на фудбалерот. Мора да погледнеме како играчите можат да му помогнат на клубот, рече Ковач.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.