Ковачевски, Вучиќ и Рама на вонреден состанок: Утре финална одлука за учеството на ЕУ-Западен Балкан самитот во Брисел

Премиерот Димитар Ковачевски информира дека денеска се одржал вонреден состанок на Отворен Балкан, а во пресрет на самитот ЕУ-Западен Балкан.

-Заедно со моите колеги Александар Вучиќ и Еди Рама разговаравме за националните позиции на секоја од земјите, регионалните перспективи како и за динамиката на евроинтеграцискиот процес. Се согласивме дека по дополнителни интерни консултации, утре претпладне ќе ја донесеме финалната одлука за нашето учество на ЕУ-Западен Балкан самитот во Брисел. Разговараме и за повеќе теми кои се важни за регионот и покренавме иницијатива за Агенција за привлекување инвестиции на Отворен Балкан, која ќе овозможи дополнителен економски развој за регионот, информира Ковачевски.

Тема беше и претстојниот саем за храна вино и туризам кој треба да се одржи во Белград, како и повеќе други теми кои произлегоа од последниот Самит на Отворен Балкан кој се одржа во Охрид.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.