Ковачки: Ахмети, Груби и Ковачевски се најголемите кочничари на патот на Македонија кон ЕУ

Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието во рамките на активностите кои ги организира ВМРО-ДПМНЕ беше во посета на Делчево поточно во местата Бигла и Габрово каде јасно потенцира дека иако власта ветуваше живот за сите и европски вредности, за жал од тоа денес нема ништо.

-Денеска се наоѓаме во општина Делчево, во посета на населените места Бигла и Габрово, тука сме да видиме дали животот кој што го ветуваа дали е дојден и тука сме да видиме дали дојдоа европските вредности кои што ги ветуваа. За жал од европските вредности гледаме дека нема ништо, а владата на ДУИ и СДС предводена од Ахмети, Артан Груби и Ковачевски е најголемиот кочничар на патот на Македонија кон ЕУ, рече Ковачки.

Ковачки во текот на својата посета укажа дека Европа не сака криминалци како СДС и ДУИ и затоа потребни се промени односно избори каде ќе се претстават нови луѓе кои ќе донесат енергија и свежа сила во земјата.

-Не може преку злоупотреба на европското знаменце да се крадат пари и за тоа никој да не одговара. Никој не сака да седи во Европа на маса со криминалци и со корумпирани политичари. Ова мора да се промени. На Македонија и се потребни избори, на Македонија и се потребни нови луѓе, свежа сила, енергија, луѓе којшто ќе знаат да се соочат со проблемите. Тука сме во овие населени места да ги слушнеме проблемите на граѓаните, порача Ковачки.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.