Ковачки: Која е улогата на министерката за одбрана во набавката на кинеските вакцини преку фантом фирма?

136

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска повторно манипулира и објавува детали од интерни армиски постапки за кои цело време предупредувам, реагира Драган Ковачки, полковник на армијата.

„Прво, престанете да манипулирате и кажете ѝ на јавноста дека Комисија предводена од генерал не најде докази за тоа за што ме обвинувате, а Вашата комисија во која нема ниеден генерал, туку има и лица помлади по чин од мене, Ви достави нарачан предлог. Па од авион се гледа Вашиот притисок врз Вашата комисија“, пишува Ковачки

На министерката ѝ порача дека институцијата не е „партиска играчка“ којашто ја злоупшотребува во меѓупартиските пресметки со него и поради тоа што има поразличен став од неа.

„Второ, должите да одговорите: Зошто и после година дена се’ уште на вашиот фејсбук профил стои доверлива класифицираната мапа од зона на одговорност на армиска единица?

Трето, дефокусирате од вистинските проблеми:  Која е улогата на министерот за одбрана во набавките на кинеските вакцини од ФАНТОМ фирмата во Хонг Конг?

Како може со чиновничка плата да се купи куќа вредна баснословна сума, а за багателна цена? Еве ја повикувам јавноста и истражувачките новинари да се заинтересирааат за случајот и да го истражат#, пишува Ковачки.

Понатаму, тој порачува:

„Последно, не е учтиво од уста на дама на толку висока политичка и партиска функција да напаѓате на личност со неумесен речник и да ме наречете плачко и лажго.

Нема да се симнам на тоа ниво, но во интерес и добробит на општеството, на сите родители би им советувал такви фрази да избегнуваат пред своите деца“.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.