Ковид 19 со нов налет во Македонија, денеска над 120 новозаразени

Според неофицијални информации од Центарот за јавно здравје, изминатото деноноќие се дијагностицирани над 120 новозаразени со коронавирус, дознава Нетпрес.

Речиси 110 позитивни тестови се добиени од ЦЈЗ, а се очекуваат и резултатите од приватните клиники.

Официјалните бројки ќе бидат соопштени наскоро.

Вчера беа потврдени 87 случаи на коронавирус. Вкупната бројка на Ковид-19 дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 3.239, бројката на оздравени пациенти е 1.658, на починати е 157, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.424.