Ковингтон ги повика американските демонстранти да се воздржат од вандализам

Кошаркарот на Хјустон, Роберт Ковингтон упати апел за воздржаност на протестите во САД за смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд.

– Сега минуваме во тешко време. Се собравме да го промениме општеството. Демонстрантите и бунтовниците се различни луѓе. Нема потреба да ги расипуваме нашите области, да се впуштаме во вандализам. Не сакаме да пренесеме таква порака. Само постојаното известување за состојбата ќе донесе промена. Ние мора да размислиме за идната генерација, напиша Ковингтон на социјалните мрежи.

На 25 мај, полицаецот со светла боја на кожата Дерек Човин, го уапси 46-годишниот Флојд во Минеаполис, а потоа го притисна со коленото и го задуши. Флојд почина, што предизвика немири низ цела Америка. Многу познати лица дадоа поддршка на демонстрантите, вклучително и спортисти.