Крадци на автомобили убиле полицаец во Сараево

138

Еден полицаец е убиен, а друг е тешко ранет во престрелка со крадци на автомобили, ноќеска во Сараево.

Според „Дневни аваз“, инцидентот се случил во населбата Алипашино Поље, околу 4.50 часот.
Таму неколку лица краделе автомобил „фолксваген голф 6“ кога наишла полициска патрола која вршела редовна контрола. Разбојниците веднаш отвориле оган од „калашникови“ кон полицајците. Еден полицаец загинал на самото место, а другиот е сериозно повреден и лекарите се борат за неговиот живот.

Полицајците беа во редовна контрола, а крадците пукаа веднаш штом ги видоа. Во спротивно, станува збор за организиран вентилатор на автомобили.

Се претпоставува дека убијците се припадници на автомафијата. Убиен е полицаецот Адис Шеховиќ, а ранет е полицаец Давор Вујновиќ. По убиството разбојниците избегале со два автомобили, „рејнџ ровер“ и „голф5“..

Полицијата се сомнева дека истата банда во текот на ноќта се обидувала да украде уште еден автомобил.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.