Кракен сојот на Covid-19 откриен кај пациент во Софија

Случај на oмикрон сојот на Covid-19 – HVV.1.5 е идентификуван во Бугарија, соопшти Националниот центар за заразни болести. Верзијата на коронавирускот позната и како кракен“ е откриен кај човек во Софија.

Сверската здравствена организација (СЗО – WHO)ја следи таа варијанта поради нејзиниот потенцијал за забрзано ширење и намалена неутрализација со вакцина и природен имунитет од претходните варијанти на Covid-19, соопшти Центарот.

Пациентот е на домашно лекување, јави агенцијата БТА.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.