Крамп-Каранбауер на 24 февруари ќе го предложи својот наследник

13

Претседателката на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) Анегрет Крамп-Каранбауер својот наследник ќе го предложи на 24 февруари, изјави премиерот на Саксонија, Михаел Кречмер.

Тој додаде дека тоа ќе биде специфичен предлог, но не наведе повеќе детали.

Крамп-Каранбауер на почетокот од неделата објави дека се повлекува од местото претседателка на ЦДУ откако нејзината партија изгуби во Турингија од десничарската Алтернатива за Германија (АфД).

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.