Кремљ ја разбира одлуката на Србија да соработува со НАТО

Русија го разбира притисокот на Србија за развивање врски со НАТО, со оглед на притисокот под кој постојано беше Белград, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Коментирајќи ја забелешката на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој претходно оваа недела рече дека Белград треба да развие соработка со Северноатлантската алијанса, додека ја одржува воената неутралност, Песков рече: „Ја разбираме ситуацијата околу Србија. Секако, дијалогот е најдобриот начин за подобрување. Србите минуваа тешко и беа под постојан притисок“.

Според портпаролот на рускиот претседател, Москва и Белград одржуваат „посебен однос како партнери“. „Ние многу ги цениме и ќе продолжиме да ги развиваме“, нагласи Песков.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.