Кремљ објасни зошто нема проблем со Шведска и Финска во НАТО

Членството на Шведска и Финска во НАТО не е проблем за Русија како што би било Украина, изјави во понеделникот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Русија „нема проблеми ниту со Шведска, ниту со Финска“, изјави Песков за каналот РБК.

„Ние немаме прашања поврзани со безбедноста со нив, немаме територијални спорови со нив, овие земји не водат граѓанска војна против нивните региони, овие земји не убиваат Руси на нивната територија, овие земји не го забрануваат руската јазикот како јазик на отфрлените. Затоа, немаме проблеми со нив“.

„Но, со Украина работите се сосема поинакви, а ситуацијата во Украина е апсолутно неприфатлива за нас“, додаде тој.

РБК го интервјуираше Песков на маргините на Источниот економски форум во Владивосток, кој започна во неделата и ќе трае до 13 септември.

Двете скандинавски земји ја напуштија својата долгогодишна неутралност за да аплицираат за членство во НАТО минатата година, повикувајќи се на конфликтот во Украина. Финска усвои неутралност по Втората светска војна, во која беше сојузник со Оската. Шведска беше неутрална речиси два века, откако ја загуби Финска од Русија во Наполеонските војни.

Првично, двете земји требаше да се приклучат на НАТО во исто време. Меѓутоа, понудата на Шведска беше одложена поради споровите со Унгарија и Турција, додека Финска беше примена во април.

Минатата недела, финскиот дневен весник Iltalehti објави дека американските воздушни средства наскоро ќе бидат стационирани во Рованиеми, град во Лапонија на само 150 километри (93 милји) оддалечен од руската граница.

Песков се осврна на тие извештаи велејќи дека Русија се надева дека ниту Шведска ниту Финска нема да ја загрозат нејзината безбедност и „дека на територијата на овие земји нема да има проектили кои би биле насочени кон нас“.

Тој инсистираше на тоа дека Москва не носи „розови очила“ кога станува збор за НАТО, признавајќи дека тоа е производ на Студената војна. Воениот блок предводен од САД „води тензии и конфронтација на европскиот континент“ и по природа „не е способен да извршува никакви функции или дејства што водат до деескалација“, заклучи Песков.