Кремљ: Џонсон лаже за наводна ракетна „закана“ од Путин

Наводите дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканил на тогашниот премиер на Британија, Борис Џонсон, со ракетен напад се „лага“, изјави во понеделникот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Обвинувањата на Џонсон се појавија во новиот документарец на Би-Би-Си за кризата во Украина.

Потсетувајќи се на телефонскиот разговор со Путин на 2 февруари 2022 година, нешто помалку од три недели пред тензиите околу Украина да прераснат во целосна воена акција, Џонсон тврдеше дека рускиот лидер му се заканил во еден момент.

„Тој рече: „Борис, не сакам да те повредам, но, со проектил, ќе потрае само една минута“ или нешто слично…“, изјави поранешниот премиер за британската телевизија.

„Немаше ракетни закани“, им рече Песков на новинарите во понеделникот.

„Кога ги објасни предизвиците за безбедноста на Руската Федерација, претседателот Путин забележа дека ако Украина се приклучи на НАТО, потенцијалното распоредување на НАТО или американски ракети на нашите граници би значело дека секој проектил може да стигне до Москва за само неколку минути.

Рускиот функционер се запраша дали Џонсон лажел намерно или „едноставно не разбрал за што зборува претседателот Путин“. Ако ова е вистина, луѓето треба да бидат загрижени за Џонсон, додаде Песков.

Путин со децении јавно ја изразуваше руската загриженост за инфраструктурата на НАТО во Украина и другите делови на Источна Европа. Русија започна воени операции против Украина откако не успеа да добие безбедносни гаранции од Вашингтон, што ќе го отфрли распоредувањето на средствата на НАТО во Источна Европа и ќе го суспендираше неговото проширување во регионот. САД ја отфрлија загриженоста на Москва и тврдеше дека Украина е слободна да бара членство како суверена нација.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.