Кремљ по заканата за убиство на Путин: Нашите безбедносни служби си ја знаат работата

Украинското раководство повторно ја покажа својата „терористичка“ природа со закана дека ќе го убие претседателот Владимир Путин, изјави секретарот за печат на Кремљ, Дмитриј Песков, давајќи гаранции дека рускиот лидер е добро заштитен.

„Терористички режим зборува за своите терористички аспирации“, рече Песков во четвртокот за телевизијата „Россија 24“.

Портпаролот го коментираше признанието на Вадим Скибицки, заменик-шеф на Главната управа за разузнавање на Украина (ГУР), кој за германскиот весник „Ди Велт“ во средата изјави дека Путин е на списокот за убиства на неговата агенција.

Песков рече дека таквите изјави покажуваат дека воената операција, која Русија ја започна во Украина во февруари 2022 година, е „повеќе од оправдана, повеќе од потребна и дека мора да биде завршена“.

На прашањето дали безбедносните детали на рускиот претседател се зајакнати по заканата од Киев, Песков одговори: „Верувајте, нашите безбедносни служби ја знаат својата работа и знаат што прават“.

Во своето интервју, Скибицки тврдеше дека Путин „забележува дека сѐ повеќе му се приближуваат“, сугерирајќи дека украинските оперативци досега не можеле да дојдат до него затоа што рускиот лидер „останува затворен“. Претставникот на разузнавањето, исто така, рече дека ГУР „се обидува да го убие“ шефот на приватната воена компанија „Вагнер“, Евгениј Пригожин, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и началникот на Генералштабот Валери Герасимов.

На почетокот на мај, два мали беспилотни летала беа оневозможени од воздушната одбрана, додека се обидуваа да ја нападнат резиденцијата на Путин во Кремљ во Москва. Рускиот лидер не бил таму во моментот на неуспешниот напад и никој не е повреден.

И покрај тоа што украинските власти негираат каква било вмешаност, Москва го нарече инцидентот „однапред испланиран терористички чин“ и обид за живот на Путин извршен од Киев.

Кремљ вети дека Русија ќе возврати на рацијата „секаде и кога ќе смета дека е неопходно“, додека високиот пратеник Вјачеслав Володин повика на употреба на „оружје способно да го запре и уништи терористичкиот режим во Киев“.

Русија ја обвини владата на украинскиот претседател Владимир Зеленски за ангажирање во „терористичка тактика“ од минатата есен, кога рече дека Украина цели на руската инфраструктура, вклучително и нуклеарни постројки и стратешкиот мост на Крим. Обвинувањата беа проследени со започнување на голема ракетна кампања низ Украина, која нанесе сериозна штета на енергетскиот систем на земјата и ги исцрпи можностите на украинската противвоздушна одбрана.