Кремљ: Тенковите на НАТО „ќе горат“

Странските поддржувачи на Киев кои ветија дека ќе доставуваат тенкови и друго тешко оружје за Украина не се грижат за животите на Украина и се мотивирани од нивната желба да и наштетат на Русија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, објави Раша Тудеј.

Ветувањата дадени од Полска и Британија за обезбедување главни борбени тенкови на Киев укажуваат на тоа дека тие сакаат конфликтот во Украина да продолжи понатаму, изјави рускиот функционер за новинарите во понеделникот. Сепак, тоа оружје нема да го промени исходот на конфликтот, додаде тој.

„Тие тенкови можат да изгорат и ќе изгорат како и останатото оружје“, изјави Песков.

Русија има негативен став кон планираните пратки и ги смета за дополнителен доказ дека државите што ги снабдуваат „ја користат Украина како инструмент за постигнување на нивните антируски цели“, додаде тој.

НАТО и голем број поединечни земји-членки ветија дека ќе обезбедат потешко оружје за Украина. Британската влада вети дека ќе испорача 14 главни борбени тенкови Челинџер 2, додека САД, Франција и Германија се обврзаа да испратат борбени возила на пешадија.

Полска, исто така, ја изрази својата намера да испрати тенкови „Леопард“ од германско производство во земјата, иако Берлин предупреди дека тоа без нејзина согласност би го прекршило договорот за извоз на оружје, според кој оклопот првенствено и бил доставен на Полска.

Земјите снабдувачи ќе се сретнат овој петок во американската воздухопловна база Рамштајн во Германија, седми собир од ваков вид откако Русија испрати војници во соседната држава пред речиси единаесет месеци. Москва го наведе растечкото проширување на НАТО во Украина како закана за нејзината национална безбедност и главна причина за нејзината воена операција.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека „неодамнешните ветувања за тешка воена опрема“ за Украина се важни и дека очекува да се направат повеќе во блиска иднина.