Кремљ: Токио следи антируски курс, невозможна е дискусија за мировен договор

Јапонија не го напушта својот антируски курс, така што каков било дијалог за мировен договор е невозможен, изјави заменик министерот за надворешни работи Андреј Руденко во интервју за ТАСС.

„Апсолутно е очигледно дека е невозможно да се разговара за потпишување на таков документ [мировен договор] со земја која зазема отворено непријателски став и има слобода да упатува директни закани против нашата земја“, рече тој. „Не гледаме знаци дека Токио може да ја ревидира својата антируска политика или какви било обиди да ја поправи моменталната ситуација.

Руденко потсети дека претходно Русија разговараше со Јапонија за полноправно сеопфатен договор за мир, пријателство и соседство, кој „ќе ги одреди насоките за забрзан развој на целиот опсег на руско-јапонски односи“.

„Со почетокот на специјалната воена операција во Украина, администрацијата на Кишида активно се приклучи на русофобната кампања оркестрирана од Западот, со што ги разбиваше резултатите од заемно корисната соработка акумулирана со години“, додаде тој.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.