Кремљ: Украина ја држи во заложништво верската слобода

Верската слобода е заложник на украинските власти, посочи во средата руското Министерство за надворешни работи.

Портпаролката Марија Захарова ги коментираше обидите за иселување на монасите на канонската Украинска православна црква на Московската патријаршија (УПЦ) од манастирскиот комплекс киевско-печерската лавра, кој се смета за најважното православно христијанско место во земјата.

Прашан за планираното иселување, украинскиот министер за култура Александар Ткаченко рече дека високите свештеници и црковните администратори треба да бидат првите што ќе ја напуштат, бидејќи тие извршија „незаконска градба“ на Лавра. „Ќе можеме да зборуваме за останатото после тоа“, додаде тој.

Монасите на УПЦ во Лавра, кои одбиваат да го напуштат манастирот и ја опишуваат наредбата за иселување како незаконска, „секогаш имаат избор“, продолжи Ткаченко. Нивниот став може „драстично да се промени“ откако раководството на црквата поврзана со Москва ќе излезе од манастирот, предложи тој.

Захарова се огласи во Телеграм, тврдејќи дека украинскиот министер во основа рекол дека монасите можат да останат во Лавра само „ако се префрлат на страната на расколниците“. Таа мислеше на неканонската православна црква на Украина (ПЦУ), која беше создадена од владата во Киев по државниот удар во земјата во 2014 година.

Со давање такви изјави, властите во Киев отворено ја признаваа „криминалната логика“ зад нивните постапки, напиша таа.

„Слободата на религијата ја држат како заложник на бандитите на улицата Банковаја“, рече Захарова, мислејќи на локацијата на канцеларијата на украинскиот претседател.

Во петокот, владата на Владимир Зеленски, која ја поддржува ПЦУ, ги извести монасите во Лавра дека имаат рок до 29 март да го напуштат манастирот, тврдејќи дека свештениците го прекршиле договорот од 2013 година, според кој државата им дозволила да управуваат со ова национално наследство.

Зеленски рече дека овој потег има за цел да ја заштити „духовната независност“ на Украина, инсистирајќи на тоа дека Киев нема да дозволи Москва „да манипулира со духовноста на нашиот народ“.

Поглаварот на Руската православна црква патријархот Кирил претходно протестираше против плановите за иселување. Тоа ќе „доведе до кршење на правата на милиони украински православни верници“, напиша тој во писмото упатено до ОН и верските водачи ширум светот, вклучително и папата Франциско.