Кремљ: Условите на Бајден за мировни преговори се неприфатливи

Русија претпочита дипломатски пат кон решавање на кризата во Украина, но нема да ги прифати американските предуслови за преговори, изјави во петокот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Барањето на американскиот претседател Џо Бајден дека „разговорите ќе бидат можни само откако рускиот претседател Владимир Путин ќе ја напушти Украина“, е нешто што Москва нема да го прифати, рече претставникот.

„Специјалната воена операција продолжува. Според тоа, претседателот Путин бил, е и ќе биде отворен за контакти за разговори. Секако, претпочитаниот пат за обезбедување на нашиот интерес е мирната дипломатија“, објасни Песков.

Тој одговараше на прашање за изјавата што Бајден ја даде во четвртокот за време на заедничката прес-конференција со францускиот претседател Емануел Макрон во посета на земјата.

„Подготвен сум да разговарам со г-дин Путин доколку всушност постои интерес тој да одлучи дека бара начин да ја заврши војната. Тој сè уште не го сторил тоа“, рече американскиот лидер. Бајден тврдеше дека единствениот „начин за оваа војна да заврши е рационалниот начин: Путин да се повлече од Украина“.

Песков оцени дека во моментов има малку простор Вашингтон и Москва да преговараат за Украина.

„САД сè уште не ги признаваат новите (поранешни украински) територии кои се приклучија на Руската Федерација, и секако тоа ја отежнува потрагата по можни основи за дискусија“, рече тој.

Во услови на тековниот конфликт, четири поранешни украински региони и се приклучија на Русија по референдумите. Киев ги отфрли гласовите како „измама“ и вети дека ќе продолжи да се бори против Русија додека нејзините трупи не бидат притиснати на позициите пред 2014 година. Бајден вети дека ќе ја вооружува и финансира украинската војска „колку што е потребно“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.