Критики поради апсењата на протестите во Лондон против британската монархија

Пратениците и групите за човекови права ја критикуваа Метрополитен полицијата откако вчера, на денот на крунисувањето, во Лондон беа уапсени 52 лица. Меѓу уапсените е и лидерот на групата „Република“, која сака да ја укине монархијата и да избере претседател.

Греам Смит, кој беше ослободен синоќа, откако помина 16 часа во притвор, рече дека „нема повеќе право на мирни протести во ОК“. Скотланд Јард рече дека нивните постапки биле „пропорционални“.

Командантот Карен Финдлеј го бранеше одговорот на нејзините полицајци на протестите на денот на крунисувањето, велејќи дека тие се должни да интервенираат „кога протестот ќе стане криминален и веројатно ќе предизвика сериозно нарушување“. Таа додаде дека крунисувањето „е настан што се случува еднаш во генерација и тоа е клучен фактор во нивната проценка“.

Стотици демонстранти се собраа во саботата во центарот на Лондон, извикувајќи „долу со круната“, „не зборувај со полиција“, „најди вистинска работа“ и „не е мој крал“. Протести беа организирани и во други градови како Кардиф, Глазгов и Единбург, но нема извештаи за апсења надвор од Лондон.

Скотланд Јард соопшти дека уапсените се притворени поради сомневање за измама, нарушување на јавниот ред и заговор за предизвикување јавна вознемиреност поради крунисувањето. Додека активистите инсистираа дека нивните протести биле мирни, полицијата соопшти дека има разузнавачки информации дека групите биле „решени да ја нарушат“ пригодата.

Неколку лабуристи ја критикуваа реакцијата на полицијата, при што високиот пратеник Сер Крис Брајант твитна дека „слободата на говор е сребрената нишка што минува низ парламентарната уставна монархија“. Министерот Џес Филипс, исто така, се огласи на социјалните мрежи за да рече дека нивната „нација и нашиот крал не се толку кревки што не може безопасно да се протестира против различното гледиште“.

Лабуристичкиот пратеник Ричард Бургон рече дека е „длабоко загрижен“ од апсењата, додека пратеникот Зара Султана рече: „Што и да мислите за монархијата, правото на мирни протести е основата на демократијата“.

Меѓу оние кои ја критикуваа полицијата беше и директорката на Обединетото Кралство на Хјуман рајтс воч, Јасмин Ахмед, која ги спореди нивните постапки со „нешто што би очекувале да го видите во Москва, а не во Лондон“.

Смит потврди дека бил ослободен доцна во саботата, додавајќи дека другите членови на партијата сè уште се во притвор. Пишувајќи на Твитер, тој рече дека „нема повеќе право на мирни протести во ОК“. „Многу пати ми беше кажано дека монархот е таму за да ги брани нашите слободи. Сега нашите слободи се напаѓаат во негово име”.