Кривична за двајца затвореници за обид за убиство на осуденик во прилепскиот затвор

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р. на 28 и Д.К. на 39 години, двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“.

На 7-ми парил годинава, двајцата во Казнено–поправната установа „Затвор Прилеп“, каде издржувале затворски казни, физички го нападнале осуденикот С.Ч., при што првопријавениот со нож му нанел убодна рана, информираат денеска од Минситерството за внатрешни работи.