Куба испрати помош за борба со коронавирусот во повеќе јужноамерикански земји

20

Во напорите за спречување на ширењето на коронавирусот во Јужна Америка, Куба викендов и синоќа испрати свои лекари и медицински персонал во Венецуела, Никарагва, Јамајка, Суринам и Гренада.

Викендов, карипската земја испрати своја медицинска бригада и во Италија, како помош за спречување на епидемијата на коронавирусот во Европа.

Во меѓувреме, додека светот е во пандемија, генералниот секретар на ОН денеска ги повика земјите од Г-20 да ги укинат сите санкциите кои ограничуваат доставки на лекарства, медицинска опрема и производи за итна помош, „за да се отстрани опасноста од коронавирусот“.

-Тоа би демонстрирало солидарност со народите во светот, особено со оние кои се најранливи, истакна Антонио Гутереш.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.