25 C
Skopje
понеделник, јули 13, 2020

Култура финансира манифестација во Тетово, со плакат само на албански и на англиски јазик

68

Инаку, многу сакам поезија, ама не вака во сопствена земја! (Национал-шовинизам… а, што беше тоа?!), пишува професорката Елка Јачева-Улчар на Фејсбук

„Сред унитарна Македонија во моментов во Тетово се одвива меѓународна поетска манифестација, чиј плакат е напишан само на албански јазик и на англиски јазик. Според чиј Устав – прашувам? П.С. Како што може да се види од плакатот, манифестацијава е поддржана на прво место со средства од Министерството за култура на Македонија. Мислам, аплауз!“, напиша Улчар на Фејсбук.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.