Куп на Италија: Фиорентина и Рома во четвртфиналето

AS Roma and Genoa at the Olimpico stadium in Rome, Italy, 12 January 2023. ANSA/ETTORE FERRARI

Фудбалерите на Фиорентина и на Рома се пласираа во четвртфиналето на Купот на Италија, додека двете екипи од Џенова беа елиминирани.

Рома на својот „Олимпико„ ја совлада Џенова со 1:0 со голот на Паоло Дибала во 64 минута и во четвртфиналето ќе се сретне со победникот од дуелот меѓу Наполи и Кремонезе.

Фудбалерите на Фиорентина вечерва, исто така, се пласираа во четвртфиналето на Купот на Италија, откако на домашен терен ја совладаа Сампдорија со 1:0. Стрелец на победничкиот гол за Фиорентина беше Антонин Барак во 25 минута. Фиорентина во четвртфиналето ќе се сретне со Торино.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.