Курдите го прифаќаат договорот за примирје во Сирија

21

Сириските демократски сили ќе го прифатат договорот за примирје со Турција и ќе направат се што е неопходно тој да биде спроведен, изјави командантот на силите предводени од Курдите, Мазлум Кобани.

Кобани рече дека договорот е само почеток и оти со него нема да се постигнат целите на Турција.

Тој додаде дека договорот е ограничен на дел од сириската граница со Турција меѓу градовите Рас ал-Аин (на курдски Кобани) и Тал Абџад.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.