Курти си кажа, дијалогот со Белград ќе го водам јас, а не Тачи

31

Лидерот на Движењето за самоопределување, Албин Курти изјави дека ќе побара смена на Хашим Тачи ако има доволно гласови во Парламентот.

– Најголемиот проблем што го имаме со претседателот е односот со Србија, бидејќи во последните две години тој беше многу проблематичен. Пред три години тој направи нешто незамисливо за нас, затоа што на некој начин се согласи на територијална размена со Србија, рече Курти.

Курти повтори дека се залага за „принципиелен дијалог“ со Белград и истакна дека САД презеле „водечка улога“ во дијалогот.

– Јас ќе го водам овој дијалог, претседателот ќе биде претседател. Тој е претставник за надворешна политика, но не и креатор, рече Курти.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.