Лагард: Најлошото помина, подгответе се за вториот бран

57

Еврозоната „веројатно помина“ низ најлошиот дел од економската криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот, изјави претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, повикувајќи ги властите да се подготват за можен втор бран.

– Веројатно ја поминавме најниската точка и јас го велам тоа со одредена вознемиреност затоа што, се разбира, би можел да има сериозен втор бран – рече Лагард на интернет-настан, пренесува „Ројтерс“.

ЕЦБ денес објави извештај, според кој кредитирањето на компаниите од еврозоната продолжи да расте во мај, бидејќи компаниите многу се потпираа на банкарски заеми за ликвидност, премостувајќи ги проблемите предизвикани од пандемијата и рестартирањето на бизнисот.

Кредитирањето на нефинансиските корпорации се зголеми за 7,3 проценти во мај, што е за 6,6% повеќе од претходниот месец, што е најголема стапка од почетокот на 2009 година.

Растот на кредитите доделени на домаќинства остана стабилен на три проценти. Иако првично се чинеше дека пристапот до банкарски заеми ќе биде затегнат, различните мерки на владите и централните банка, од владини гаранции до поблаги правила за обезбедување, поддржани за заеми.

Само минатата недела, ЕЦБ им позајми 1,3 милијарди евра на банките со каматна стапка од минус еден процент, под услов банките да инвестираат дел од тие средства во реалната економија.

Годишната стапка на раст на понудата на пари М3 во еврозоната забрза на 8,9 проценти од нивото од 8,2 проценти, надминувајќи ги предвидувањата од анкетата на „Ројтерс“ дека ќе изнесува 8,6 проценти.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.