Лагите на Сунак се толку очајни, вели Захарова

Британскиот премиер Риши Сунак дрско ја лаже јавноста обвинувајќи ја Москва дека се обидува да доведе до нуклеарна ескалација и ги вооружува своите енергетски ресурси за да го задуши Западот, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Во понеделникот, Сунак ги предупреди западните држави на состанокот на аналитичкиот центар „Политичка берза“ дека, доколку Русија успее во Украина, тие „можеби ќе бидат следните“. Тој понатаму ја обвини Москва за „непромисленост“, тврдејќи дека таа „нѐ приближи до опасна нуклеарна ескалација отколку во кој било момент од Кубанската ракетна криза“.

Британскиот премиер ја обвини и Москва за прекин на испораката на гас за Запад. Овој потег, тврди тој, „имаше катастрофално влијание врз животите на луѓето и ја загрози нашата енергетска безбедност“. Сунак, исто така, тврдеше дека земји како Русија се обидуваат да ја вооружат имиграцијата за да ги постигнат своите цели.

Захарова на овие наводи посочи дека „лагите на Сунак се толку очајни што на некој може и да му стане жал за него“. Таа ги отфрли обвинувањата за „нуклеарна ескалација“, истакнувајќи дека Украина била ангажирана во гранатирањето на руската нуклеарна централа Запорожје, најголемиот објект од ваков вид во Европа.

Осврнувајќи се на енергетската криза, портпаролката истакна дека „Русија не го запре снабдувањето со гас ниту за секунда“, потсетувајќи дека САД заедно со неколку други земји од НАТО го забранија рускиот увоз на енергија и тие вршеа притисок врз ЕУ да направат истото. Сепак, блокот сè уште увезува руски гас, иако се обидува целосно да го укине до 2027 година.

Според Захарова, „главната лага“ на Сунак е дека Русија ги запрела своите испораки на енергија. Таа рече дека, и покрај експлозијата на гасоводот Северен тек 2 во 2022 година, еден од неговите канали останува оперативен, но е затворен од Западот поради политички притисок од Вашингтон.

Пред саботажата на „Северен поток“, рече Захарова, САД јавно се заканија дека ќе го уништат гасоводот, додека Советот за безбедност на ОН одби да ги поддржи повиците за меѓународна истрага поради ставот на западните земји.

Таа, исто така, ги отфрли обвинувањата поврзани со имиграциската криза, истакнувајќи дека Западот беше тој што организираше насилни конфликти во Либија и на Блискиот Исток во последниве години, што предизвика егзодус на бегалци. Западот, рече таа, исто така е директно одговорен за пучот во Киев што доведе до граѓанска војна и неколку бранови бегалци од Украина.