Ласицкене прогласена за атлетичарка на годината во Европа

20

Руската атлетичарка Марија Ласицкене е прогласена за најдобра спортистка во „кралицата на спортовите“ на европскиот континент за 2019 година, објавено е на веб-страницата на Европската атлетика асоцијација (ЕАА).

Церемонијата „Златни патеки“, на која беше објавено името на лауреатката, се одржа во Талин, Естонија.

Ласицкене го освои Светскиот куп во Доха во септември. Дваесет и шестгодишната Русинка стана првиот трикратен светски шампион во скок во височина во историјата на атлетиката.

Покрај тоа, во 2019 година, таа победи на Европското првенство во затворено во Глазгов и ја освои Дијамантската лига. Ласицкене победи на 21 од 23 натпреварувања оваа година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.