Лавров: Американската „исклучителност“ предизвикува антагонизам со Русија

Главната причина за конфликтот во Украина е поврзана со верувањето на Вашингтон дека САД се исклучителни и тврдењето дека тоа наводно ја оправдува нивната доминација, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Говорејќи за време на интервјуто за руската телевизија во четвртокот, првиот дипломат ги повика луѓето да „копаат подлабоко“ во нивната анализа на конфронтацијата. Американските власти веруваат дека САД се „исклучителна нација, за разлика од која било друга во светот“ и дека имаат должност да раководат, бидејќи во спротивно „ќе има хаос“.

Лавров го наведе мислењето на Џејк Саливан, советник за национална безбедност на претседателот Џо Бајден, објавено во списанието Атлантик во 2019 година.

„Ниту една визија за американската исклучителност не може да успее ако Соединетите Држави не ја победат визијата што се појавува која го нагласува етничкиот и културниот идентитет“, напиша тој тогаш. Фразата се однесуваше на внатрешната политика на САД и како таа влијае на „суштинската цел на американската надворешна политика“.

Лавров ја нарече забелешката „страшна“ бидејќи им го ускратува на другите народи „правото да се сеќаваат на својата историја“. Владата на САД го применува овој принцип на глобално ниво, посочи тој.

„Како што ги стопија во тенџере сите што пристигнаа во Америка, тие сега сакаат да ги стопат сите други, така што тие во суштина стануваат Американци“, рече министерот.

„Оваа „исклучителност“, ова апсолутно уверување за нивната непогрешливост и супериорност – сигурен сум дека тоа е главната причина зошто сега се соочуваме со нациите кои водат прокси војна против нас преку режимот во Киев“.

Русија испрати трупи во Украина во февруари минатата година, наведувајќи го напнатото ширење на НАТО кон својот сосед и неуспехот на Киев да го спроведе патоказот за мир со посредство на ЕУ.

САД тврдеа дека потегот е чин на „неиспровоцирана агресија“ и ветија дека ќе го поддржат Киев со оружје, пари и други форми на помош „колку што е потребно“ за стратешки да се победи Русија. Лавров го нарече конфликтот прокси војна што против него ја водат Вашингтон и неговите сојузници за да се зачува доминацијата на Западот.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.