Лавров: Референдумите се одговор на повикот на Зеленски до Русите да ја напуштат Украина

Четири региони на Украина контролирани од Москва и проруските сили се подготвуваат да одржат референдуми за приклучување кон Русија.

Избирачките места почнуваат денеска и продолжуваат до 27 септември.овој потег беше остро осуден од западот како нелегитимен и води кон незаконска анексија.

Според аналитичарите, ова би можело нагло да ја ескалира војната. Областите Луганск, Доњецк, Керсон и Запорожје претставуваат околу 15% од територијата на Украина.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на седница на советот за безбедност на Обединетите нации изјави дека референдумите во четирите региони се одговор на повикот на украинскиот претседател Володимир Зеленски до Русите да ја напуштат Украина.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.