Лавров: Украина сака да ги разнесе гасоводите кон Турција,

Руските гасоводи „Турски поток“ и „Син тек“, кои доставуваат природен гас до Турција и делови од Европа, се под закана од Киев, изјави во петокот министерот за надворешни работи Сергеј Лавров за време на посетата на Бангладеш. Москва има причина да верува дека Украина можеби подготвува напади врз подводната инфраструктура.

Силите на Киев се обидоа да нападнат руски воени бродови кои патролираат во водите во близина на „Турски поток“ и „Синиот поток“, тврди Лавров, додавајќи дека Русија „почнала патроли во овие области на Црното Море, бидејќи има информации дека има обиди за да се разнесат овие гасоводи, исто како што беше разнесен Северниот тек“.

Сега, „сите“ бараат од Русија согласност за украинскиот земјоделски извоз според договорот за жито од Црното Море што Москва го суспендира во јули, според министерот за надворешни работи. Русија „не го забранува тоа… но ние нема да ги пуштиме Украинците преку хуманитарните коридори“, додаде тој, објаснувајќи дека трупите на Киев ги користеле овие рути „за лансирање и површински и подморски бродови за да ги нападнат не само нашите воени бродови, туку и цивилните“.

Според Лавров, нападите од Украина се игнорирани од поддржувачите на Киев и разни меѓународни тела.

„Никој не води вистинска истрага“ за тоа, рече тој, додавајќи дека релевантните власти само тврдат дека „националните тела се занимаваат со ова прашање“, но „не се даваат никакви информации“.

Зборовите на министерот дојдоа само неколку дена откако рускиот претседател Владимир Путин исто така рече дека руските бродови што ги чуваат гасоводите во Црното Море биле „постојано на удар“ и дека овие напади биле „насочени“ од пристаништата на Украина. Тој, исто така, ги наведе овие напади – како и употребата на Киев на хуманитарните коридори на Црното Море за воени цели – како една од причините зошто Русија го суспендираше своето учество во договорот за жито, исто така познат како Црноморска иницијатива.

Претходно, Москва призна дека ќе размисли за враќање на договорот доколку Западот ги исполни своите обврски и ги укине санкциите за руското ѓубриво и другите земјоделски производи.

Своите изјави Путин ги даде за време на средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Сочи. Кремљ тогаш појасни дека претседателот мислел само на напади врз руските бродови, а не и на самите гасоводи.

Руското Министерство за одбрана во мај објави дека одбило украински напад врз брод што ја чува поморската инфраструктура.